Polsko

Vinařství z Polska, která jsou součástí Visegrádské vinařské stezky:

Winnica Dwie Granice – Lidia i Marek Nowińscy

Winnica Jana – Jan Kruczak

Winnica Jasiel – Elwira i Wiktor Szpak

Winnica Wiarus – Barbara i Tadeusz Kruczek

Vineyard Golesz – Bartłomiej Myśliwiec

Winnica Spotkaniówka – Krzysztof Kotowicz

Winnica Maria Anna

Winnica Sztukówka – Leszek Szczęch

Winnica Łany – Bogdan Kasperek

Winnica Siedlisko – Ryszard Janda

Winnice  Przeworskie – Elżbieta i Dariusz Rosół

Winnica Rodziny Steckich – Dorota i Jerzy Stecki

Dwie Granice

Název:

Winnica Dwie Granice – Lidia i Marek Nowińscy

Adresa:

Przysieki 412, 38-207 Skołyszyn, Polsko

Telefon:

+48 606 787 623

e-mail:

m.nowiński@winiarzepodkarpacia.pl

Popis:

Założona w 2004 roku, winnica obejmuje 1 hektar i nadal się rozrasta. W chwili obecnej rośnie tu około 4000 pnączy odmian Rondo, Seyval, Bianca, Johanniter, Aurora, Marechal Foch, Leon Millot, Cabernet Cortis. Właściciele na tym nie poprzestają: w zeszłym roku rozpoczęli nowe nasadzenia – 2-hektarowa winnica powstaje we wsi Bączal Górny, na terenach idealnych pod uprawę winorośli. Gleba jest tu lżejsza niż w Przysiekach. Właściciele traktują bardzo poważnie biznes winiarski. Zbudowano już w pełni wyposażoną wytwórnię wina wraz z piwniczką winną. Nowa aparatura jest w stanie zapewnić fermentację z około 5 hektarów winnic. Dlatego właśnie teren tej wielkości jest obecnie zakładany jako docelowy. W wytwórni znajduje się sklep, w którym można kupić produkowane tu wino. Jest tu również pomieszczenie do degustacji dla 70 osób.

Zpět na začátek stránky

Jana

Název:

Winnica Jana – Jan Kruczak

Adresa:

ul. Bławatna 6, 38-200 Jasło, Polsko

Telefon:

+ 48 601 633 114

e-mail:

j.kruczak@winiarzepodkarpacia.pl

Popis:

Przełomową i bardzo istotną chwilą dla Winnicy Jana było znalezienie ziemi w Zarzeczu, niedaleko Jasła, w roku 2009. Była ona doskonała do uprawy wina ze względu na swoje położenie jak i kształt. W tych pięknych i uroczych stronach właściciel założył największą ze swoich winnic. Obecnie, wszystkie plantacje zajmują w sumie ponad 0.5 hektara. Taka powierzchnia daje gwarancję, że uprawa jest prowadzona według najlepszych, tradycyjnych metod, bez użycia mechanizacji. Rzemiosło oraz ekologicznie przyjazny sposób uprawy  i fermentacji oto motto winnicy organicznej, jaką jest Winnica Jana. Uprawiane tu odmiany czerwone to: Seyval Blanc, Solaris, Muscaris, Siegerrebe, Bianca, Hibernal, Johanniter. Jest także kilka odmian deserowych.

Zpět na začátek stránky

Jasiel

Název:

Winnica Jasiel – Elwira i Wiktor Szpak

Adresa:

Jareniówka 163, 38-200 Jasło, Polsko

Telefon:

+48 509 326 650

e-mail:

elwira@winnicajasiel.pl, wiktor@winnicajasiel.pl

webová stránka:

www.winnicajasiel.pl

Popis:

Winnica Jasiel została założona w 2001 roku i jest już rozpoznawana w regionie. Na początku było to zaledwie kilka arów na przydomowych podwórku. Dzisiaj obejmuje 2.5 hektara i ciągle się rozrasta. Winnica znajduje się w idealnym środowisku: gleba z unikalnym zestawieniem ziemi lessowej z pokładami gliny łupkowatej i marglu wywiera znaczący wpływ na jakość owoców, a co za tym idzie również na wino. Uprawiane odmiany to: Jutrzenka,  Ortega, Muscat, Seyval Blanc jak również Rondo and Regent.

W 2005 roku właściciele podjęli przełomową decyzję aby kupić nową ziemię pod uprawę. Powierzchnia przyszłej winnicy, ulokowana blisko pierwszej, została uznana przez właścicieli za nieodkryty jeszcze skarb. Bardzo cenny, ale jednocześnie potrzebujący procesu wymagającego czasu. Po pięciu latach ciężkiej pracy i wysiłków włożonych w ukształtowanie winnicy w tym rejonie, w 2010 roku założono pierwszą na Podkarpaciu winnicę tarasową. Spośród uprawianych tu odmian warto wymienić: Johanniter, Siegerrebe, Solaris oraz Cabernet Dorsa, Cabernet Cortis, Regent. Teren jest doskonałą kombinacją otaczającego środowiska sprzyjającego rozwojowi enoturystyki. Odremontowano kiedyś istniejące stawy, gdzie obecnie można łowić ryby. Winnica prowadzi degustacje dla gości indywidualnych oraz grup jak również instruktaże o uprawie winorośli i produkcji wina.  Sprzedawane są również dwa gatunki własnych sadzonek oraz sadzonki importowane.

Zpět na začátek stránky

Wiarus

Název:

Winnica Wiarus – Barbara i Tadeusz Kruczek

Adresa:

ul. Grunwaldzka 18, 38-460 Jedlicze, Polsko

Telefon:

+48 13 43 523 35, mob. +48 602 636 899,  +48 698 744 069

e-mail:

winnica@vp.pl

webová stránka:

www.wiarus.cal.pl

Popis:

Winnicę Wiarus założono w 2008 roku. Składa się  ona z dwóch części: małej winnicy podwórkowej w miejscowości Jedlicze oraz większej, w gminie Męcinka przy ulicy Jesionowej. Na 60 arach uprawiane jest tu 1,800 jednostek 12 odmian winorośli takich jak: Adalmiina, Aurora, Seyval Blanc, Jutrzenka, Prairie Star, Muscat Odessa, Swenson Red, Regent, Leon Millot, Frontenac, Heridan oraz Marechal Foch. Winnica, dzięki swojemu położeniu, jest niespotykana i jedyna w swoim rodzaju. Składa się z dwóch części, położonych blisko siebie na obszarze szerokim 12 metrów i długim 850 metrów. Teren ten jest mocno pofałdowany. Obok winnicy znajduje się miejsce dla namiotów, znane jako ostoja dzikości. Oaza spokoju odwiedzana przez jelenie, bażanty, kuropatwy, zające a nawet lisy.

Zpět na začátek stránky

Golesz

Název:

Vineyard Golesz – Bartłomiej Myśliwiec

Adresa:

ul. Krakowska 100 a, 38 -200 Jasło, Polsko

Telefon:

+48 13 446 89 40, mob. +48 503 193 392 

e-mail:

winnica@golesz.pl

webová stránka:

www.winnica.golesz.pl

Popis:

Najstarsza polska winnica profesjonalna (rok założenia 1984) uważana jest za symboliczny początek współczesnego, domowego wytwórstwa wina. Założycielem winnicy jest miłośnik wina Roman Myśliwiec. Jego ciężka praca, pełna wyrzeczeń i poświęcenia pokazuje, że w Polsce można z powodzeniem uprawiać winorośl i produkować wino dobrej jakości.

Kilka lat temu, winnicę i największy rozsadnik w Polsce przejął jego syn, Bartłomiej Myśliwiec. Zaangażował się on w dzielenie się zdobytą wiedzą na temat wina oraz szkolenia i doradztwo. Od momentu założenia, Winnica Golesz testuje różne odmiany winorośli pod kątem ich przydatności w polskim, chłodnym klimacie. Obecnie, na terenie obejmującym 2,5 hektara uprawianych jest około 6000 pnączy, w większości tzw. odmian hybrydowych. Jako że są one bardziej odporne, najlepiej przystosowują się do polskiego klimatu. Uprawiane są nadal nowe odmiany, spośród których największym przebojem okazała się Jutrzenka (ang. the Dawn/Aurora). Specjalnością winnicy są wina likierowe. Pierwszy medal (srebrny) dla polskiego wina, zdobyty na konkursie międzynarodowym otrzymało wino Elmer 2008 z  Winnicy Golesz. Przez kolejne trzy lata wina z naszej winnicy wygrały już wiele medali.

Zpět na začátek stránky

Spotkaniówka

Název:

Winnica Spotkaniówka – Krzysztof Kotowicz

Adresa:

Niebylec 645, 38-115 Połomia, Polsko

Telefon:

+48 512 436 661

e-mail:

winnica@polomia.pl

webová stránka:

www.polomia.pl

Popis:

Posadzone w 2006 roku winorośle dobrze się przyjęły, co sprawiło radość ich właścicielom. W winnicy uprawia się cztery odmiany krzewów: Bianca i Hibernal na wino białe oraz Rondo i Regent na czerwone. W najbliższej przyszłości właściciele chcą obsadzić następny hektar odmianami Jutrzenka, Seyval Blanc i Muscat. Pierwsze wino ze Spotkaniówki natychmiast podbiło serca konsumentów. W 2010 roku, na Międzynarodowym Konkursie Muvina w Prešov, na Słowacji, wino likierowe Hibernal 2009 zdobyło podwójny złoty medal, a przy całkowitej liczbie win – 507, uzyskało 6 miejsce. Od tej pory wina z Winnicy Spotkaniówka regularnie wygrywają medale.

Winnica Spotkaniówka to jedna z najpiękniejszych winnic na Podkarpaciu, miejsce idealne do odpoczynku na łonie natury, z kieliszkiem wina w ręku. Szczególnie pięknie wygląda pergola na której wiją się pędy akacji i wina, a także malownicze widoki szerokiej doliny Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego. Na potrzeby enoturystyki dysponujemy oddzielnym domem z czterema sypialniami, w pełni wyposażoną kuchnią i łazienką. Teren jest ogrodzony i monitorowany, co gwarantuje bezpieczny i spokojny pobyt.

Zpět na začátek stránky

Maria Anna

Název:

Winnica Maria Anna

Adresa:

Wyżne 349 B, 38-120 Czudec, Polsko

Telefon:

+48 17 – 783 76 61, mob. +48 665 667 700

e-mail:

winnica@winnicapodkarpacie.pl

webová stránka:

www.winnicapodkarpacie.pl

Popis:

Winnica Maria Anna, nazwana tak na cześć córki właścicieli, obejmuje 2 hektary. W najbliższym czasie planowane jest powiększenie terenu uprawy. Pośród odmian tutaj uprawianych znajdujemy szczepy białe takie jak Acolon, Regent, Cabernet Dorsa, Pinot Noir. Wina produkowane w Winnicy ze wszystkich wymienionych odmian można legalnie zakupić. Winnica jest jedną z niewielu w Polsce, przez długi czas jedyną na Podkarpaciu, gdzie właściciele pomimo skomplikowanych i trudnych procedur zdecydowali się na oficjalne zarejestrowanie jego sprzedaży. Wina otrzymały już pierwsze nagrody: w 2011 roku brązowy medal za wino Muscat w Galicyjskim Konkursie Win. Rok później, w następnej edycji konkursu Acolon 2011 otrzymało brązowy medal, a Regent 2011 – srebrny.

Piwniczka winna, zachwycający pokój do degustacji, restauracja i pokoje gościnne robią wrażenie. Lokalna kuchnia serwuje dania tradycyjnej kuchni polskiej wraz ze świetnie skomponowanymi z nimi winami z Winnicy. Organizujemy również korporacyjne zjazdy integracyjne, sesje szkoleniowe, konferencje, bankiety, przyjęcia i aktywność na powietrzu. Maria Anna kusi enoturystów również w zimie. Na terenie gospodarstwa, podczas zimy otwarty jest kompleks narciarski. W pobliskim lesie właściciel zbudował domki dla turystów, które są możliwe do wynajęcia przez cały rok.

Zpět na začátek stránky

Sztukówka

Název:

Winnica Sztukówka – Leszek Szczęch

Adresa:

Glinik Średni 153, 38-130 Frysztak, Polsko

Telefon:

+48 605 539 422

e-mail:

leszek@sztukowka.pl

webová stránka:

www.sztukówka.pl

Popis:

Na terenie około 1 hektara uprawianych jest kilka odmian winorośli: białe Johanniter, Solaris, Seyval Blanc, Hibernal, oraz czerwone Regent i Rondo. Po dwóch latach właściciele zebrali pierwsze plony. Powstały wtedy pierwsze udane wina. Do produkcji każdego wina podchodzi się tutaj indywidualnie. Każde jest unikalne, dlatego unikalne są też ich nazwy zapożyczone od oryginalnych, niekonwencjonalnych instrumentów muzycznych. Otrzymaliśmy już pierwsze nagrody za nasze wina. Na II Galicyjskim Konkursie Win wino Lira Korbowa 2011 (odmiana Johanniter) wygrało brązowy medal, a wino Harmonia Polska 2011 złoty.

Zpět na začátek stránky

Łany

Název:

Winnica Łany – Bogdan Kasperek

Adresa:

ul. Wschodnia 43, 35-304 Rzeszów, Polsko

Telefon:

+48 609 483 403

e-mail:

b.kasperek@korporacjavip.pl

Popis:

50 – arowa winnica Łany (ponad 1500 krzewów) została założona w 2007 roku. Właściciel, z myślą o niej przygotował 3 tarasy rozpościerające się od 10 do 20 arów poniżej domu, na południowo-zachodnim zboczu wzgórza. Od strony północnej i wschodniej przed zimnym wiatrem chroni ją las. Wśród odmian znajdujemy tu: Regent, Marechal Foch, Acolon, Solaris, Jutrzenka, Seyval Blanc, Johanniter, Phoenix, Hibernal oraz Bianca. Obok winnicy znajduje się mała pasieka, kolejna pasja właściciela. Odwiedzający gospodarstwo pana Kasperka są pod dużym wrażeniem trójpoziomowej piwniczki winnej. Odrębne pomieszczenia wydrążone kaskadowo w ścianie góry kryją w sumie ponad 100 metrów kwadratowych stalowych kadzi i szklanych butelek.

Dla enoturystów właściciel proponuje piesze wycieczki po gospodarstwie, opowieści o sekretach produkcji wina i winnicy, oferuje degustację win, likierów i miodu pitnego.  Można również spróbować smaku miodu "prosto z ula".

Zpět na začátek stránky

winnica_stare_siedlisko

Název:

Winnica Siedlisko – Ryszard Janda

Adresa:

Borek Stary 179, 36-020 Tyczyn, Polsko

Telefon:

+48 17 229 88 92, mob. +48 889 224 310

e-mail:

ryszard.janda@op.pl

Popis:

Winnica obejmuje 76 arów. Uprawiane są tutaj odmiany: Regent, Dornfelder, Marechal Foch, Muskat Odessa, Gruner Veltliner, Bianca i Seyval Blanc. Niedługo planuje się kolejne nasadzenia na niedawno zakupionej w tym celu 60 – arowej działce na pięknym południowym zboczu. Na terenie winnicy znajdować się będzie enoturystyczne gospodarstwo agroturystyczne, z 10 miejscami noclegowymi oraz piwnica winna z pomieszczeniem do degustacji zdolnym pomieścić 60 osób na raz. Dla gości będzie również dostępna sala konferencyjna z pełnym wyposażeniem multimedialnym.

Właściciel zaprasza do odwiedzenia wytwórni win połączonym z degustacją w stylowym barze winnym i kompleksie restauracyjnym, który poleca specjały kuchni regionalne wraz z dobranymi winami produkowanymi w gospodarstwie. Nieopodal winnicy znajduje się Chata Winiarza gdzie goście będą mogli wiele dowiedzieć  się o etapach produkcji wina.

Zpět na začátek stránky

Winnice Przeworskie

Název:

Winnice  Przeworskie – Elżbieta i Dariusz Rosół

Adresa:

ul. Kopernika 68, 37-200 Przeworsk, Polsko

Telefon:

+48 16 648 78 78, mob. + 48 502 302 822

e-mail:

darek@przeworskiewinnice.pl , ela@przeworskiewinnice.pl

webová stránka:

www.przeworskiewinnice.pl

Popis:

Pierwsza eksperymentalna winnica została założona na 27-arowej działce położonej na skraju lasu. Właściciel zasadził 90 odmian winorośli w celu sprawdzenia, które z nich najlepiej się przyjmą w tej lokalizacji. Po kilku latach pozostawiono jedynie te odmiany, które miały szansę przetrwać i dawać plony: Bianca, Seyval Blanc, Aurora, Siber, i Hibernal szczepy win białych, oraz Leon Millot, Marechal Foch i Cascade szczepy win czerwonych. W 2010 roku właściciel kupił 1,2 hektarową parcelę w Aleksandrowie, Przeworsk. Idealne miejsce na winnicę. Zbocza skierowane na południowy-zachód, umiejscowione powyżej doliny rzeki Mleczko, gleba piaszczysto – gliniasta i mikroklimat. Uprawiane są tu odmiany: Solaris, Hibernal, Palava, Gewurztraminer, Chardonnay, Pinot Gris, Riesling, Bianca, Seyval Blanc na wino białe oraz Regent, Dornfelder, Cabernet Dorsa, Pinot Noir, Zweigeltrebe na czerwone. Dariusz Rosół zamierza poszerzyć uprawę do 2,5 hektara o działki przylegające do winnicy i posadzić tam  nowe, odporne odmiany: Leon Millot, Marechal Foch, Seyval Blanc, Bianca, Muscat Odessa, Aurora, Kristaly, Johanniter jak również kolekcję odmian deserowych.

W przyszłości, obok winnicy powstanie letni domek z altaną ogrodową oraz miejscem do grillowania wraz z punktem widokowym, z którego będzie można podziwiać obszar o zasięgu kilku kilometrów.

Zpět na začátek stránky

Rodziny Steckich

Název:

Winnica Rodziny Steckich – Dorota i Jerzy Stecki

Adresa:

ul. Zielinskiego 7/16, 37-500 Jarosław, Polsko

Telefon:

+48 695 775 124

e-mail:

jurek60@gmail.com

webová stránka:

www.jaroslawskie-winnice.pl

Popis:

Główna wytwórnia win Rodziny Steckich powstała we wsi Węgierka, 22 kilometry od Jarosławia. Położona jest na malowniczym zboczu Pogórza Dynowskiego. Obejmuje około pół hektara. W przyszłości planowane jest dwukrotne powiększenie gospodarstwa. Winnica ma dobre położenie – południowo-zachodnie zbocze chronione jest przed wiatrem przez dziko rosnące krzewy i drzewa północno-wschodniej strony.

Można tu w ciszy i spokoju podziwiać piękne widoki, radować się możliwością przebywania na łonie natury i zachwycać się plantacją winorośli rosnących w równych szeregach. Ze względu na ciężkie warunki klimatyczne właściciel zdecydował się na odmiany odporne: Seyval Blanc, Muscat, Jutrzenka, Aurora, Bianca, Siber, Johanniter, Phoenix, Pinot Gris, Bacchus, Hibernal oraz Solaris. Czerwone wino wytwarza się z odmian: Marechal Foch, Leon Millot, Rondo, Regent, Pinot Noir precoce, Roesler.

Zpět na začátek stránky